دانشگاه تهران به حول و قوه الهی جهت تسهیل در امر پرداخت شهریه دانشجویان، هزینه کارت دانشجویی و هزینه خوابگاه (هزینه خوابگاه مختص دانشجویان جدیدالورود)، از نیمسال اول سال تحصیلی 90-1389 امکان جدیدی در سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران طراحی نموده است که بواسطه آن دانشجویان بتوانند به صورت مکانیزه (پرداخت الکترونیکی) اقدام به پرداخت شهریه نمایند.

◊◊ معرفی درگاه پرداخت الکترونیکی بانک تجارت

سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران به منظور پرداخت الکترونیکی، به درگاه بانک تجارت متصل می باشد. اما جهت پرداخت الکترونیکی شهریه الزامی به استفاده از کارت بانک تجارت نیست و دانشجویان می توانند از یکی از کارتهای عضو شبکه شتاب  ( تجارت، سامان ، کشاورزی ، ملت ، ملی ، صادرات، اقتصادنوین ، پاسارگاد ، صنعت و معدن ، توسعه صادرات .....) برای پرداخت الکترونیکی استفاده نمایند.

◊◊◊ اطلاعات ضروری جهت پرداخت الکترونیکی

ضروریست پیش از اقدام به پرداخت الکترونیکی اطلاعات ذیل از کارت مورد استفاده در دسترس باشد. 

1- شماره کارت (شماره 16 رقمی که بر روی کلیه کارتهای بانکی حک شده است)

2- رمز اینترنتی کارت/رمز دوم (جهت دریافت رمز اینترنتی مربوط به کارت خود میبایست تنها با مراجعه به یکی از پایانه های خود پرداز (ATM) بانک صادر کننده کارت، اطلاعات لازم را به راحتی دریافت نمایید.)
3- کد سه رقمی CVV2 (در صورتیکه شماره 3 یا 4 رقمی CVV2 در پشت یا روی کارت شتاب مورد استفاده شما حک نشده است با مراجعه به یکی از پایانه های خودپرداز (ATM) بانک صادر کننده کارت، اطلاعات لازم را به راحتی دریافت نمایید.)
4- تاریخ انقضاء کارت

توجه: جهت دریافت اطلاعات فوق تنها به پایانه های خود پرداز (ATM) بانک صادر کننده کارت مراجعه نمایید. یعنی برای دریافت اطلاعات پرداخت الکترونیکی کارت بانک تجارت تنها به ATM بانک تجارت و برای دریافت اطلاعات پرداخت الکترونیکی کارت بانک ملی تنها به ATM‌بانک ملی مراجعه نمایید.

◊◊◊نحوه دریافت اطلاعات مورد نیاز پرداخت الکترونیکی درصورت استفاده از کارت بانک تجارت:

1- به اولین شعبه بانک تجارت که دارای ATM می باشد مراجعه نمائید.

2- گزینه "سایر خدمات" را انتخاب کنید.
3-
گزینه "تغییر رمز 2" را انتخاب کنید.
4-
سپس رمز دوم اینترنتی خود را وارد نمایید.
5-
رمز دوم را مجدد وارد نمایید تا رمز تأیید شود.

6- بلافاصله بعد از خروج از صفحه، دستگاه رسید تغییر رمز خرید اینترنتی را چاپ می نماید. در این رسید عدد CVV2 و تاریخ انقضای کارت نیز چاپ شده است که در هنگام پرداخت اینترنتی نیاز خواهد شد.

◊◊◊ فرآیند پرداخت الکترونیکی بعد از انتخاب واحد

دانشجویان پس از انجام فرآیند انتخاب واحد و یا حذف و اضافه در سامانه جامع آموزش، می توانند به صورت الکترونیکی شهریه خود را پرداخت نمایند که در اینصورت مراحل زیر را انجام می دهند. پرداخت وجه و انتقال پول در سامانه بانک تجارت انجام می گیرد.
دانشجویان پس از انتخاب دکمه پرداخت الکترونیکی به سامانه بانک تجارت وصل خواهند شد و پس از انجام پرداخت الکترونیکی مجدداً به سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران بازگردانده می شوند.
◊◊◊ برای حصول اطمینان از اینکه در سایت بانک تجارت هستید به نکات زیر توجه فرمائید:

1- در قسمت آدرس مرورگر وب خود نشانی زیر را باید ببینید :
https://pg.tejaratbank.net/paymentGateway/page

2- قبل از ورود اطلاعات از وجود قفل طلائی رنگ در قسمت پایین و سمت راست صفحه مرورگر وب خود مطمئن شوید.

با کلیک برروی قفل طلائی باید صفحه زیر را مشاهده نمائید :

پس از حصول اطمینان، اطلاعات کارت خود را جهت پرداخت وجه در اینترنت وارد کنید :

همانطور که در شکل مشاهده می شود، برای پرداخت الکترونیکی در اینترنت، اطلاعات زیر باید بطور صحیح وارد شود:

1- شماره کارت
2- کد چهار رقمی Cvv2
3- رمز دوم
4- تاریخ انقضای کارت
نکته : مبلغ پرداختی و نام فروشنده ( دانشگاه تهران) ثابت و غیر قابل تغییر می باشد .در صورت وجود مغایرت در مبلغ پرداختی، مجدداً به سامانه جامع آموزش مراجعه و موارد را بررسی نمائید.
پس از اطمینان از مبلغ و نام فروشنده با کلیک کردن برروی دکمه پرداخت، صفحه زیر ظاهر شده و تائید تراکنش را از شما می گیرد :

در صورت تائید صفحه زیر ظاهر شده و شما باید منتظر اتمام عملیات بانکی باشید. در طول این مدت همین صفحه به شما نشان داده خواهد شد:

در صورت موفقیت آمیز بودن تراکنش، از این قسمت بطور خودکار به سامانه جامع آموزش بازگردانده خواهید شد.
در صورتیکه به هر دلیل پرداخت شما با مشکلی مواجه شود، سیستم ضمن اعلام خرابی یک شماره جهت پیگیری وضعیت تراکنش صادر شده به شما اعلام خواهد نمود.